Trening SMR na C4 należy do najczęściej stosowanych protokołów treningowych EEG Biofeedback. Polega na podwyższaniu SMR i tłumieniu Theta oraz HiBeta. Zazwyczaj jest stosowany w punkcie C4 lub Cz rzadziej w okolicach T6, P4.
SMR C4 to bazowy trening przy kategorii filtrowanie, w szczególności dla dzieci z symptomami ADHD.
SMR C4 bardzo często występuje jako ostatni kończący sesję trening. Efekty krótkoterminowe treningu to: uspokojenie, otwarta uwaga, czujność, uważność.
Technicznie trening jest dosyć prosty, przy czym pamiętać należy o poprawnym ustawieniu pasma SMR. W szczególności nie należy stosować ustawień „podręcznikowych” czyli 12-15Hz u dzieci poniżej 15 roku życia.
Wzmacnianie amplitudy pasma 12-15Hz u dzieci młodszych poniżej 8 roku życia z symptomami ADHD może nawet nasilić objawy nadpobudliwości psychoruchowej.
Jak zatem wyznaczyć indywidualne pasmo SMR?

Krok 1. Ustal dominującą Alpha
SMR to pasmo sąsiadujące z Alpha. Zaczynamy od wyznaczenia indywidualnej Alpha. Najprostszy sposób: montujemy elektrodę w P4, obserwujemy spektrum i prosimy o otwieranie i zamykanie oczu. Słupki, które wyskakują do góry przy zamykaniu oczu i gwałtowanie opadają przy otwieraniu to właśnie Alpha.
Dominującą Alpha możemy również odczytać wprost z raportów QEEG lub raportów ogólnych z dowolnej sesji.
U dorosłych, pik alfa będzie znajdować się w okolicach 10Hz. U dzieci poniżej 15 roku życia prawie na pewno będzie niższy: w granicach 9-9,5Hz, a u dzieci młodszych (poniżej 8 roku) w przedziale 8,5-9Hz.

Krok 2. Wyznacz górne pasmo SMR
Pasmo SMR wyznaczamy dodając 2Hz i 5Hz do dominującej częstotliwości Alpha.
Czyli:
jeżeli PAF=10Hz, to SMR = 12-15Hz
jeżeli PAF=9Hz, to SMR = 11-14Hz
jeżeli PAF=8Hz, to SMR = 10-13Hz


Górny wykres – dorosły PAF ok. 10,5Hz (niebieskie słupki), SMR 12,5-15,5Hz (fioletowa ramka). Dolny wykres – chłopiec 12 lat PAF ok. 9Hz, SMR 11-14Hz

Krok 3. Odszukaj punkt odprężenia
Mamy obliczony zakres SMR-ów, teraz należy potwierdzić wyznaczone pasmo przez obserwację. Wybieramy protokół SMR C4, montaż C4-A2 uziemienie A1 i rozpoczynamy testowy trening. Jako feedback wybieramy VideoPuzzle.
Filtry ustawiamy na pasmo na wyliczone i przesuwamy w dół co 1-2 min o 0,2Hz. Czyli stopniowo obniżamy częstotliwości promowane. I cały czas obserwujemy trenującego. Spowalniamy SMR-y i wyczekujemy na tzw. punkt odprężenia, czyli takie ustawienia częstotliwości pasma SMR przy których trenujący wyraźnie odpręży się: zapadnie się w fotel, opuści ramiona, będzie siedział nieruchomo. Będzie czuć się komfortowo ale zachowa stan rześkości (trenujący patrzy na ekran komputera).
Zapisujemy tą częstotliwość: to jest właśnie indywidualne pasmo SMR.
Wyszukanie pasma, które powoduje uzyskanie stanu odprężenia i rześkości wymaga od terapeuty pewnego doświadczenia i praktyki.

Jak wyznaczyć SMR w treningu SMR C4?